Genom poddar och en växande egen nyfikenhet kring hälsa och välmående kom Elisabet i kontakt med funktionsmedicin – och så småningom med Funmed. Både det fysiska och psykiska måendet alltid varit centralt för henne, och hon kände att hon var redo att göra det arbete som krävdes.
Men resan var inte utan utmaningar.
– Det var krävande i början och innebar flera förändringar. Men eftersom jag inte mådde bra var jag redo att göra jobbet. Motivationen saknades aldrig.
Arbetet har skett steg för steg och ibland i flera behandlingsrundor. Men varje del har bidragit till en djupare förståelse för hur den egna kroppen fungerar.
– Det har varit en verklig gamechanger. Jag har inte bara fått lindring, utan också konkreta verktyg för att påverka grundorsaken istället för att bara dämpa symtomen.
För Elisabet har helheten varit avgörande: kombinationen av tester, behandlingsplaner och livsstilsförändringar. Att arbeta strukturerat med kost, stress, träning och sömn, och samtidigt få en förståelse för hur allt hänger ihop, har gjort en enorm skillnad för både energin och den mentala klarheten.
Idag ser hon hälsa som en långsiktig investering.
– För mig handlade det inte om en snabb lösning, utan om att förstå varför jag mådde som jag gjorde. När jag började arbeta med orsaken istället för symtomen hände något på riktigt.
Hon beskriver kunskapen hon fått som ovärderlig – något hon bär med sig i vardagen och som hjälper henne att fortsätta ta ansvar för sin hälsa över tid.
Framåt är målet tydligt: att fortsätta bygga en stabil och hållbar hälsa.
– Hälsa handlar för mig idag om att lyssna på kroppens signaler istället för att vänta tills något går fel.




